متخصص ایران اسرائیل اسرائیل استراتژی

متخصص: ایران اسرائیل اسرائیل استراتژی رژیم صهیونیستی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص نیست / کدخدایی

رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری گفت: هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هم عرض آن نخواهد بود. قطعا یک نهاد مستقلی در داخل مجلس خبرگان رهبری خواه

هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص نیست / کدخدایی

کدخدایی: هیأت اندیشه ورز جایگزین مجمع تشخیص نیست

عبارات مهم : اسلامی

رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری گفت: هیأت اندیشه ورز جایگزین مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هم عرض آن نخواهد بود. قطعا یک نهاد مستقلی در داخل مجلس خبرگان رهبری خواهد شد که بتواند وظیفه مطالبه گری را انجام دهد.

رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری گفت: هیأت اندیشه ورز جایگزین مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هم عرض آن نخواهد بود. قطعا یک نهاد مستقلی در داخل مجلس خبرگان رهبری خواهد شد که بتواند وظیفه مطالبه گری را انجام دهد.

هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص نیست / کدخدایی

لازمه دید ه بانی انقلاب اسلامی آن است که فارغ از قیل و قال های سیاسی همه دست اندرکاران و اتاق های فکر آنان، عمق پرسشها اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در ابعادی وسیع با نگاهی راهبردی رصد و ارزیابی کنند و سپس از مسئولان ذی ربط مورد مطالبه قرار دهند تا آنها در این مسیر حرکت کنند. در این صورت است که نظام جمهوری اسلامی در پیمودن مسیر خود از اهداف و آرزوی بزرگ های کلان انقلاب اسلامی فاصله نخواهد گرفت.

بر همین اساس عباسعلی کدخدایی مدیر حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری می گوید: با توجه به اینکه باید به مسیر طی شده است در نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از شروع تا کنون توجه و مشخص شود چقدر با اهداف و آرزوی بزرگ های کلان انقلاب اسلامی همخوانی دارد بنابراین مباحث کاری هیأت اندیشه ورز را نباید به پرسشها جزیی و سیاسی یا اختلاف سلیقه ها فرو بکاهیم.

رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری گفت: هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هم عرض آن نخواهد بود. قطعا یک نهاد مستقلی در داخل مجلس خبرگان رهبری خواه

مشروح گفتگوی این عضو شورای نگهبان با خبرگزاری خبرآنلاین را در ادامه بخوانید.

رهبر معظم انقلاب در دیداری که با اعضای مجلس خبرگان داشتند به تشکیل هیأت اندیشه ورز تأکید کردند، راجع به این هیأت و اختیاراتش دو نظر مطرح می شود، بعضی هیأت اندیشه ورز مجلس خبرگان را به عنوان یک بازوی مشورتی به مثابه مجمع تشخیص مصلحت نظام توصیف می کنند که قرار است در تحقق اهداف انقلاب بررسی هایی انجام دهد و برآوردی از پیشرفت ها، توقف ها و احیانا پسرفت ها داشته باشد، نظر دوم می گوید هیأت اندیشه ورز شیوه و روش مطالبه گری مجلس خبرگان از مسئولان نظام را می خواهد سامان دهی کند تا هر موضوعی به عنوان مصداق مطالبه گری مجلس خبرگان مطرح نشود بلکه با یک بررسی همه جانبه راجع به موضوعات، مصادیق مشخص و انتقال ایرادات و اشتباهات به مسئولان مربوط با در نظر گرفتن تمام جهات صورت گیرد، نظر شما به عنوان مدیر حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری راجع به ضرورت تشکیل هیأت اندیشه ورز چیست؟

سال گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان به ضرورت مطالبه گری از روسای قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه اشاره کردند ولی اینکه این مطالبه گری در چه ظرف و چه شکلی انجام شود، رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای مجلس خبرگان مسئله را تشریح و تبیین و به تشکیل هیأت اندیشه ورز تأکید کردند.

هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص نیست / کدخدایی

اکنون بر مجلس خبرگان رهبری فرض است که هر چه سریعتر در لبیک به ندای رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی، اقدام اساسی، عملیاتی و عاجل را جهت تشکیل هیات اندیشه ورز و پیگیری مطالبات راهبردی جهت تحکیم پایه های انقلاب اسلامی و حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی محکم تر از گذشته انجام دهد. به نظر من هم در فرمایشات قبلی و هم در فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب آمد که این هیأت اندیشه ورز در حوزه های راهبردی باید مطالباتی را پیگیری و در جهت وظیفه مطالبه گری باید ورود داشته باشد. در واقع بررسی های اولیه و تبیین راهکارها را انجام دهد تا بتواند تحقق مطالبات را از مسئولان ذی ربط در خواست کند بنابراین هیأت اندیشه ورز جایگزین مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هم عرض آن نخواهد بود. قطعا یک نهاد مستقلی در داخل مجلس خبرگان رهبری خواهد شد که بتواند وظیفه مطالبه گری را انشاءالله انجام دهد.

در چه حوزه هایی باید هیأت اندیشه ورز ورود داشته باشد چون مباحث گسترده و مباحث متعدد هست. به نظر شما چه اولویت بندی هایی باید صورت گیرد؟ آیا اولویت بندی هیأت اندیشه ورز در مطالبه گری مباحث از مسئولان باید براساس نامگذاری سال باشد یا ضرورت های روز کشور در حوزه داخلی و خارجی باید ملاک عمل قرار گیرد یا….

رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری گفت: هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هم عرض آن نخواهد بود. قطعا یک نهاد مستقلی در داخل مجلس خبرگان رهبری خواه

طبیعتا در اولویت بندی مباحث در هیأت اندیشه ورز، پرسشها راحت و جزیی اجرایی جایی نخواهد داشت. مقام معظم رهبری اشاره کردند که باید در حوزه پرسشها راهبردی یا پرسشها کلان کشور مطالبه گری انجام شود که اینها تعریف خاص خودش را در مباحث مدیریتی و علوم سیاسی دارد. ما باید در حوزه راهبردی ورود کنیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی مثال هایی همچون عنوان ارزش پول ملی را مطرح کردند بنابراین پرسشها جزیی که قوای سه گانه یا دستگاه های اجرایی مشغول انجام آنها هستند مشمول بر عنوان مطالبه گری هیأت اندیشه ورز نمی شود بلکه هیأت اندیشه ورز باید مسیر مهم و کلان نظام را بررسی کند که آیا انحرافی در بین انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران جهت رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی صورت گرفته یا خیر. نکات کلان و تأثیرگذار و با اهمیت نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران است که انشاءالله اگر این هیأت تشکیل شود -که از نظر ما تشکیلش جزء ضرورت ها است- می تواند در این حوزه ها ورود کند و پیگیری انجام دهد.

هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص نیست / کدخدایی

خود شما به طور مصداقی ورود هیأت اندیشه ورز در کدام مباحث را اولویت می دانید؟

من بحث سیاست خارجی را اولویت می دانم چون الان دشمن در حوزه سیاست خارجی پرسشها زیادی را جهت ما ایجاد می کند و مورد نیاز است در حوزه سیاست خارجی یک روش اساسی و یک تلاش موثری را داشته باشیم تا کارها ما خدایی نکرده انفعالی نباشد بلکه در تعیین آینده آینده جمهوری اسلامی موثر واقع شود.

در حوزه سیاست داخلی پیگیری چه موضوعی را اولویت می دانید؟

در حوزه سیاست داخلی، اگر بخواهیم جزیی تر بگوییم اقتصاد و معیشت عنوان هست. حوزه اقتصاد الان عرصه ای است که همه مسئولان کشور در توجه به آن متفق القول هستند. انشاءالله یک حرکت و تحول اساسی در این حوزه صورت بگیرد، به گونه ای که بتواند نیازهای جامعه امروز را فراهم و تأمین کند و خدایی نکرده تعبیر ناکارآمدی به جمهوری اسلامی منتسب نشود.

همواره در ادوار متفاوت انتخابات اعم از ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و دِه این بحث مطرح بود که نامزدها یکسری مطالب یا وعده هایی می دهند یا انتقادهایی را از مسئولان گذشته مطرح می کنند، این مسئله خبر غلطی را به جامعه می دهد چون مردم در حوزه ای شروع به مطالبه گری می کنند که با واقعیت ها همخوانی ندارد. به نظر شما جهت اصلاح این روند، حالا که اعضای مجلس خبرگان رهبری قرار است مطالبه گری صحیح و مناسب داشته باشند و به این مطالبه گری حالت عمومی دهند تا از سوی مسئولان دست اندرکار پیگیری شود، رسالت مهمی بر دوش هیأت اندیشه ورز واقع شده است است یا خیر؟

قطعا همین طور هست. با توجه به اینکه باید به مسیر طی شده است در نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از شروع تا کنون توجه و مشخص شود چقدر با اهداف و آرزوی بزرگ های کلان انقلاب اسلامی همخوانی دارد بنابراین مباحث کاری هیأت اندیشه ورز را نباید به پرسشها جزیی و سیاسی یا اختلاف سلیقه ها فرو بکاهیم. باید ببنیم جمهوری اسلامی جهت چه شکل گرفت، اهداف انقلاب اسلامی چه بود و آیا در این 38 سال گذشته این مسیر را درست رفتیم یا خیر، اگر احساس ضعفی می شود و اگر احساس اشتباهی می شود تلاش کنیم از همه کسانی که دست اندرکار هستند بدون توجه به پرسشها سیاسی درخواست کنیم مسیرشان را اصلاح کنند تا جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به آن اهداف و آرزوی بزرگ های مهم خودش برسد.

پاشنه آشیل را جهت هیأت اندیشه ورز چه می دانید، چون بعضی می گویند اگر بحث مطالبه گری هیأت اندیشه ورز در وادی روزمرگی بیفتد خروجی حاصل نخواهد شد، نظر شما چیست؟

خیر، امیدواریم این طور نباشد و انشاءالله در شکل گیری و روش کار هیأت اندیشه ورز دقت شود تا بتوانند آنچه مورد توجه مقام معظم رهبری، مصلحت کشور و بافایده جهت مردم هست، همان مسیر تعقیب، پیگیری و محقق شود.

واژه های کلیدی: اسلامی | انقلاب | مجلس خبرگان | ریاست جمهوری | مقام معظم رهبری | مجلس خبرگان رهبری | مجلس شورای اسلامی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs